Sazan-szigete és Ali Haxhi barlangja
Ha Albánia természeti látnivalóit szeretnéd felfedezni, egy vlorai hajókirándulás tökéletes választás. Sazan elhagyatott szigete, Haxhi Ali barlangja és a Karaburun-félsziget privát strandjai felejthetetlen élményt nyújtanak. Ebben a cikkben megosztjuk tapasztalatainkat, gyakorlati tippeket adunk a kirándulás megszervezéséhez, ami egy teljes napos program.
Ez egy teljes napos program, hiszen az oda-vissza út Qerretből körülbelül három óra, a túrák időtartalma pedig lehet 2, de akár 6 óra is. Mi az utóbbit választottuk, erről szól ez a cikk.
Qerretből Vlorába kocsival, gyorsan és könnyen
Szóval Vlora és Közép-Albánia, az a hely, ahol az Adria találkozik a Jón-tengerrel és az előbbire jellemző homokos strandokat felváltják a kavicsos, sziklás partszakaszok. Qerretből végig kétszer kétsávos autóút vezet Vlorába, a maximális sebesség 90 km/h, ezt betartva, néhol kicsit átlépve értünk a városszéli vastelepnek kinéző kikötőbe szűk másfél óra alatt, innen indult a túránk, amit 3 Fiori cégnél (Tre Fiorinak mondják) foglaltunk. (A kocsit Qerretben béreltük 40 euróért egy napra). Mi eredetileg egy közvetítő túraszervezőn keresztül online foglaltunk, a helyszínen derült ki, hogy ezt közvetlenül is megtehettük volna a 3 Fiori oldalán, itt: https://vloraboattrips.com/. A két motorcsónakos túra közül a Sazan - Haxhi Ali Cave - KARABURUN-t kell kiválasztani, fejenként 39 euróba került, de megért minden euró centet. A Google-ön cikkünk írásakor 739 vélemény után még kerek 5-ös a túra értékelése, tényleg szuper élmény.
3 Fiori
A túrák naponta, 09.00-kor, 11.00-kor és 13.00-kor indulnak, 6 órásak: Sazan-sziget-Ali Haxhi barlangja és egy menő privát strand a Karaburun-félszigeten, ez a teljes program. A motorcsónak 22 személyes, 20 utas+2 személyzet. A pontos kezdéshez annyira nem ragaszkodnak, ami 09.00-es túránk például fél tízkor indult, de attól nem kell tartani, hogy nem valósul meg. Lehet a szervezőnek is írni a WhatsAppon, ez a számuk: +355 69 226 2980.
A vlorai roncskikötő
A GPS-be ezt kell bepötyögni, a kikötő címe: Porti i Peshkimit in Vlorë (egy roncskikötőnek néz ki, ne ijedjetek meg, be lehet menni kocsival majdnem a rendőrségi konténerig - egy rozsdás dobozban van a partiőrség), előtte van egy nagyobb placc, nem betonos, ott lerakjátok a kocsit és kb. onnan indul a túra is. (Ha a honlapon foglaltok, akkor ezt a helyet adja meg találkozási pontnak. Ez az irodájuk címe, innen kisbuszokkal viszik a turisták abba a kikötőbe, amit fentebb megadtam. Rajtatok áll, hogy hol találkoztok, csak ha egyből a kikötőbe mentek, jelezzétek nekik!)
Ezzel a járgánnyal mentünk:
Naptejet, sapkát, tengeri cipőt vigyetek, frissítő (sör, üdítő, víz) lesz a hajón, benne az árban, kaját pedig az utolsó állomáson, a strandon is lehet venni, van étterem. De ha visztek szendvicset, az is jó.
Sazan-sziget
Mi 2024 június elején voltunk, aznap olyan lóg az eső lába idő volt, néha szemerkélt, néha beborult, néha kisütött a nap, ezért a képek nem is mindig adják vissza, milyen szép is ott a tenger. Első állomásunk Sazan szigete volt, ami a kommunizmus alatt katonai támaszpontként szolgált, most is az, de már a NATO kötelékében. A Sazan-sziget a két világháborúban, de főleg a hidegháború alatt az egyik legfontosabb katonai bázis volt a Földközi-tengeren, egyben ez Albánia legnyugatibb tengeri pontja. Mintegy 3.600 bunker épült rajta. Mivel egykor lakott volt (a helyiek elmondása alapján Enver Hoxha idejében 12 katonacsalád lakott ott állandó jelleggel), kórház és iskola is működött, ezek ma a Védelmi Minisztérium tulajdonát képezik. A szigetet csak nemrég nyitották meg a turisták előtt.
Egy kis srandolás, mi pont kifogtunk egy borús, csepegős időt:
A legfrissebb Sazant érintő hír pedig, hogy az albán kormány 2024 nyarán adott építési engedélyt Donald Trump vejének, aki luxus szállodákat tervez a szigetre. A kikötő itt is hordozza a kommunizmus rozsdáit, elkorrodált vastraverzek, elporladt betondarabok itt-ott, de ez nem zavarja a motorcsónak kormányosát a nyugodt kikötésben. A kikötő melletti kis öböl kavicsos, sziklás; a víz üdítően hűsítő - bő fél órát időzött itt a kishajónk.
Egy nap bő egy percben:
Haxhi Ali barlangja
Utána irány Ali Haxhi barlangja.
A névadó egy calabriai származású albán kalóz volt, aki fiával rendszeresen ebben a barlangban rejtőzködött a XVII. században. A mészkősziklákon kialakult karsztbarlang hossza 30 méter, szélessége 10-12 méter között változik, magassága 18 méter, mélysége körülbelül 20 méter. Falain denevérfészkekkel tele. Érdemes résen lenni, mikor érkezünk, befelé menet fotózzunk, mert akkor van mögöttünk a fény. Ha már bent vagyunk, pont szemből érkezik, így a képek nem fogják visszaadni a barlang szépségét. A helyet már az ókorban is használták, kereskedők, átutazók, a régészek korabeli amphorákat is találtak a barlang mélyén. Készüljünk fel, hogy csak 15-20 percet tölt majd a csónak bent, és más csónakokkal is osztozunk a helyen. Ez egy mini sznorkelezésre, úszásra biztosít lehetőséget, ha kint tombol a kánikula, bent kellemes lesz az áttetsző, kékes-zöldes színekben pompázó víz is.
Karaburun-félsziget, privát strand
A nap nagy részét az innen kb. 20 perc hajóútra lévő privát strandon töltöttük, a speedboat odavitt bennünket, és azt mondta, hogy 16.00-ra visszajön értünk. Így is lett.
A strand a Karaburun-félsziget egy kis öble, napernyőkkel, nyugágyakkal, étteremmel, amit egy pontonhídon átkelve értünk el.
A Karaburun-félsziget Albánia legnagyobb félszigete. Az Otrantói-szoros keleti oldalán fekszik, az Adria és a Jón-tenger határán, ezért az ókortól kezdve az egyik legfontosabb stratégiai pont volt a Földközi-tengeren. Nevét a török Kara Burun szavakból kapta, mely azt jelenti Fekete Fok. Az itteni privát strandon 15 eurót fognak kérni a napernyőért (2 ágy van alatta), erre figyeljetek, sajnos elég szűk a hely, sok nem marad letenni a törölközőt, ahol nincs ernyő, jól ki van találva.
Az étteremben egy saláta, feta sajt-olíva olaj-friss kenyér kombót próbáltunk ki, előbbi 13, utóbbi 7 euró volt, nem annyira olcsó, viszont nagyon finom. Az időt fürdéssel, napozással, olvasással ütöttük el, tartalmasan.
Vlora: belváros és Muradie mecset
Innen már a kikötőbe indultunk vissza, majd Qerret előtt még betértünk Vlora belvárosába, ahol hatalmas emlékmű jelzi, hogy itt vannak az önálló albán nemzetállam megalakulásának történelmi gyökerei, ahol 1912. november 28-án kikiáltották Albánia függetlenségét, majd Ismail Qemali vezetésével felállt az ideiglenes kormány. A belváros ékköve még a híres Muradie mecset, amit I. Szulejmán uralkodása alatt az Oszmán Birodalom legnagyobb építésze, Mimar Sinan tervezett, az építkezés 1542-re fejeződött be. Nem az épített albán örökséghez tartozik, hanem a társadalmi, szociális kapcsolatokhoz, de érdekes volt látni, ahogy a belvárosban, a parkokban férfiak csoportokban társasjátékoztak.
A túra természeti szépsége 10/10-es!
Ha nem önállóan mennétek, hanem csoporttal, akkor van több szervezett út alternatíva is a Vlorából induló hajótúrákra, nagyjából az általunk is bejártra:
Szervezett túrák Vlorába Qerretből
- Szabó Franciska által, 25 euró/fő, Durresből indulnak, felvesznek, és visszafelé letesznek Qerretben és a busz útiköltségét szétosztják, úgyhogy kb. 40-45 euróra jön ki a túra/fő, létszámtól függően. (Lehet náluk autót is bérelni, 25 euró/nap az ára 2024-ben). Messengeren lehet felvenni a kapcsolatot Franciskával: https://www.facebook.com/franciska.szabo.26
- Qerretből az Albánia Kincsei Facebook-oldal magyar tulajdonosától - https://albaniakincsei.hu/ -, ez 85 euró/fő és egy nagyobb party hajóval mennek, nem motorcsónakkal, annyi plusz, hogy náluk van egy ebéd is a hajón. Mínusz, hogy nincs az az élmény, amikor 70 km/h-val repeszt a speedboat és a friss tengeri párát csapja az arcodba a szél:). És saját szervezésben lényegesen olcsóbb
Galéria a vlorai hajó/motorcsónak kirándulasról itt érhető el!