Az albániai beutazás lehetséges személyi igazolvánnyal, vagy útlevél kell? Albániai beutazáshoz elég a személyi igazolvány, nem szükséges útlevél, arra kell figyelni, hogy az érkezés időpontjától számítva három hónapon belül ne járjon le a személyi igazolvány.
A partmenti hotelek, éttermek árai 10-20%-kal még mindig olcsóbbak egy átlagos budapesti, vagy vidéki vendéglátóhely áránál, de ha beljebb merészkedünk a parttól, az árkülönbség akár 30-50% is lehet. A pizza kb. 2-3000 forint, a tészták árai is hasonlóak. 2025 februári adat, hogy Tiranában a Szkanderberg tér - ez a főváros főtere - melletti mellékutcában négyen 4 nagy pizzáért 4 üdítővel, 29 eurót fizettünk.
Albániai apartmanunk az Adriai-tenger partján, Qerretben (amit Tyeretnek ejtenek a helyiek) található, a tiranai Mother Teresa (Teréz anya) repülőtértől 35 perc autóútra, Durrës belvárosától 15 percnyi távolságra. A település régen halászfalu volt, most Durrësnek (Monarchia-beli nevén: Durazzonak), Albánia második legnagyobb városának (124.000 lakos) az üdülőövezete, 10 kilométerre annak belvárosától. Tengere az Adria (az ország déli partvidéke már a Jón-tenger), a part homokos, fokozatosan mélyülő, pálmafás, ideális kisgyermekes családoknak. Tirana főváros és a Teréz Anya Repülőtér is 35 perces autóútra van.
Igen, a foglalási kérelem űrlapon kérlek tüntesd fel, hogy lenne ilyen igény részetekről, és keresni fogunk, megbeszéljük a részleteket (hány plusz család jönne rajtatok kívül, és nekik milyen apartman(ok)ra lenne szükségük). Van az enyémnél kisebb és nagyobb is.
Albánia tengerparti nyarlás autóval vagy repülővel? Hogyan utazzunk Albániába?
Tavasszal, ősszel és télen repülővel gyorsabb, kényelmesebb és olcsóbb (általában oda-vissza 10.000-30.000 forint/fő közötti összegért lehet jegyet foglalni) A WizzAir és a Ryanair is Budapestről és Bécsből is repül Tiranába, az út 1 óra 35 perc, a repülőtértől a szállás transzferrel még 35 perc. 2025 nyarától pedig hétfőnként már Debrecenből is repülhetünk Tiranába a Smartwings-szel. Nyáron a légitársaságok a nagy érdeklődésre tekintettel árakat emelnek, 2024-ben főszezonban átlagban 35.000-60.000 forint/főért lehetett oda-vissza repülőjegyet vásárolni. Érdemes előbb megnézni a repülőjegy-árakat, aztán összefésülni a szabad időpontokkal. A benzinárak körülbelül a magyarországi szinten vannak, 1.7-1.8 euró/liter 95-ös benzin ára Albániában. Budapesttől 972 km Qerret, az autós utazás majd kétharmadát, 610 kilométert a szerbiai Nisig, autópályán lehet megtenni. Az autóút 10-11 óra optimális esetben, Budapet-Belgrád-Koszovó-Albánia a legrövidebb út.
A budapesti járatokhoz igazított reptéri transzfert intézzük helyetted, ennek díja: 10 euró/fő/út, ha Budapestről érkezel. Ha az utasok száma nem éri el a 4 főt - ez általában csak január-április és november-december között szokott előfordulni - , abban az esetben 40 euró/út összeget számol fel üzemeltető partnerünk, az 1-3 főnek összesen (erről előre tájékoztatunk érkezés előtt). A transzfer díját a helyszínen készpénzben kell rendezni. A bécsi járatokhoz transzfert szervezünk, ez fuvaronként 40-50 euró közötti összeg.
Autóval, motorral érkezőknek a parkolás a felszínen (az apartmanház előtti parkolókban) érkezési sorrendben ingyenes, az apartman alatti teremgarázsban: 10 euró/éj parkolási díj ellenében. Tavasszal, ősszel és télen a felszínen is biztosan lesz hely, főszezonban jobb, ha előre jelzed, akkor tudunk neked garázshelyet foglalni. A Google térképen úticélként a Qerret Főtér Bistro&Bart vagy a Qerret Supermarket Xhenit érdemes bepötyögni, ezektől pár méterre van a szállás. Albániában nincsenek pontos házszámok, azért ezeket a nagyobb tájékozódási pontokat adtam meg.
Miután letett a transzfer járat, megmutatják merre van az iroda, - a megérkezést követően balra 20 méter, a Xheni Superarket belső udvari bejárata mellett, tábla jelzi a homlokzaton, hogy "Magyar Apartmanok". Az iroda a bejárat után a földszinten jobbra lesz.
Bejelentkezni az érkezés napján délután 14 órától lehet. Az apartman átvétele este 20 óránál későbbi érkezés esetén feláras, 40 euró egyszeri összeg. A távozás napján délelőtt 10 óráig áll rendelkezésére a szállás.
Erős wifi van a szálláson, a magyar mobilnet pedig nem lesz jó. Albán mobilnet kártyát a repülőtéren a kijárat után a One illetve a Vodafone telekommunikációs szolgáltatók üzleteiben lehet vásárolni. Az ára 29 euró volt 2024-ben, 20 napra érvényes, és ott a helyszínen a szolgáltató munkatársa bele is helyezi a készülékbe a kártyát. Elegendő egyet venni egy családban, mert megosztható a többiek telefonjára is.
Igen, a sétányon egymást érik az éttermek, bárok, hotelek, pizzázók, kebabosok, kávézók - még senki nem panaszkodott a vendégeink közül, hogy éhes maradt volna. Az apartman alatt egy kisbolt is található, ha valaki nyaralása alatt mégis főzésre vetemedne, az is be tud vásárolni ott; és reggelinek való pékáruk, szalámik, sajtok, tej is van. Ásványvizet is ott tudsz venni, a csapvíz fogyasztását inkább kerüljük. A környező hotelekbe (Gloria Hotel, Brilliant Hotel) 10-12 euró/fő áron be lehet fizetni minden igényt kielégítő kontinentális, svédasztalos reggelikre is. A Qerret Főtér Bistro&Bar Albánia nevű magyar étteremben, ami 40 méterre van a szállástól, szintén lehet reggelizni, ebédelni, vacsorázni, hasonló árakon. Az albán ételek jellege a mediterrán, olasz, görög, török ízvilág, nagyon finomak a tésztáik, pizzáik, rizottóik, salátáik, friss gyümölcseik, a húsos ételeik fő alapanyaga pedig a birka- és a marhahús; olcsó gyorsételeik az itthon is ismert, kebab, burek.
Igen, és benti törölköző is van - a partra hozzál magaddal - , a teraszon pedig egy kinti ruhaszárító is rendelkezésre áll.
Teljesen felesleges albán LEK-et váltani. Mindenhol fizethetünk euróval, elfogadják, szeretik, az előfordul, hogy nagyobb címletből LEK-ben adnak vissza. A LEK-et kb. 99-cel, 100-zal osztva kapjuk meg az euróban számított árat (2025 márciusi állapot). Szinte mindenhol lehet kártyával is fizetni, de a biztonság kedvéért érdemes rákérdezni a rendelés előtt, hogy van-e az üzletben ilyen opció. A sétányon mindenhol vannak ATM-ek, Albániában is az OTP a legnagyobb szolgáltató. Az elő fog fordulni, hogy az étteremben euróból LEK-ben adnak vissza., de ezt elkölthetjük a következő étkezés alkalmával.
A fiatalok általában nagyon jól, az idősebbek közül pedig többen olaszul. Egyébként nagyon kedvesek, vendégszeretőek, segítőkészek a helyiek.
Saját fotógalériákat, videókat, túraleírásokat találsz a programok menüpont alatt. Vannak szervezett túrák, de az általunk ajánlott programok bejárhatóak egyénileg is. Igény esetén tudunk kontaktokat adni szervezett, csoportos túrákhoz.
Igen, az üzemeltetőnél vannak autók, 40 euró/nap az áruk és a jogsid fénymásolatára és egy aláírt egyoldalas bérleti szerződésre lesz szükség. Ezt az irodában lehet intézni, ugyanott, ahol az apartman kulcsot átvenni. Ha a főszezonra érkezel, és tervezel autóbérlést, akkor kérlek jelezd a foglalásnál, hogy mely napokra gondoltál, és előre lefoglaljuk, hogy más ne vihesse el előled.
Dél-Albánia klímája megegyezik Budapestével, ezt a meglepő infót egy magyar botanikus előadásán hallottam, aki kutatótársaival több, mint 60-szor járt már az országban. Az ország középső részére is hasonló érvényes - az országra a meleg nyarak, kellemes tavasz és ősz, enyhe tél a jellemző. Néhány konkrétum: a mediterrán éghajlati viszonyok miatt tulajdonképpen az egész év optimális a nyaraláshoz. A legmelegebb hónap az augusztus (29 C az átlaghőmérséklet), míg a leghidegebb januárban van, 7 Celsius az átlag. A tenger júliusban a legmelegebb, átlag 25 Celsius fokos, de az Adria Qerretnél még novemberben is 18-22 fokos, azaz simán lehet benne fürdeni késő ősszel is. A legtöbb csapadék átlagban (128 mm) decemberben esik, a legszárazabb és legnaposabb hónap a július (34 mm csapadék és 354 a napsütötte órák száma).
Alapvetően igen, Albánia szemetes, de a turisták által látogatott helyek rendezettek, folyamatosan takarítják őket, nincs több szemét, mint Olaszországban, vagy Görögországban a tengerparti nyaralós övezetben. A hétköznapi Albániában viszont sok az eldobált palack, egyéb szemét. Az albán szemetelés problémáját onnan érdemes nézni, hogy a kommunista diktatúra idején az országban Enver Hodzsa kommunista szombatjain kötelező volt a szemétszedés, büntettek érte, ha valaki kihagyta, vagy valakit szemetelésen értek. A rendszerváltás utáni szabadságot az albánok úgy élték meg, hogy ezentúl senki sem korlátozhatja őket - még a szemét eldobásában sem. Az utcák, terek tisztaságában valóban van még hová fejlődniük.
Egyáltalán nem. Az Egyesült Királyság turisztikai hivatala szerint a bűnözési statisztikák alapján Albánia biztonságosabb saját országuknál és az USA-nál is. Az albán maffia persze létezik, de Nyugat-Európában aktív, nem a hazájában, különösen nem a turisztikailag frekventált vidékeken. A közbiztonság kimondottan jó, Albániától nem kell jobban félni, mint Olaszországtól, Görögországtól, vagy Törökországtól.
Európai uniós tagjelölt ország, 2022 óta EU-s előcsatlakozási tárgyalásokat folytat, euró milliárdok érkeznek az országba, a turisták pedig ettől még jobb utakon, kényelmesebb gyorsvasutakon juthatnak majd el az egyre jobb infrastruktúrával rendelkező tengerpartra. NATO-tag, ami a labilis világpolitikai helyzet közepette erős garancia az ország biztonságára nézve. Rengeteg az építkezés, várják a turistákat, az egyik vezető hazai utazási iroda friss várakozásai szerint 2025-re Albánia feljöhet Törökország és Görögország mögé harmadiknak a magyarok legkedveltebb külföldi turisztikai célországai közé.